Otwarcie nowego terminalu w Jasionce PDF Drukuj Email

Nowy terminal w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka zostanie otwarty już 17 kwietnia. Inwestycja kosztowała prawie 100 mln zł i była współfinansowana z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

Jak powiedział rzecznik portu Łukasz Sikora, w uroczystości otwarcia terminala udział weźmie wielu znakomitych gości. - Na razie nie mogę zdradzić szczegółów, bo jest to niespodzianka - dodał. Nieoficjalnie w mediach pojawia się informacja, że w uroczystości ma uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski.

Wiadomo, że w trakcie otwarcia terminala tytuł ?Zasłużony dla Podkarpacia? - przyznany przez sejmik woj. podkarpackiego - odbierze kapitan Tadeusz Wrona, który w zeszłym roku na warszawskim Okęciu bezpiecznie wylądował Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia. Wrona ukończył studia na Wydziale Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na kierunku pilotażu. Był absolwentem pierwszego rocznika pilotów, którzy opuścili mury rzeszowskiej uczelni.

Władze portu przygotowały też atrakcje dla mieszkańców regionu. Jak powiedział Sikora, w niedzielę 21 kwietnia będzie dzień otwarty terminala. - Przygotowaliśmy wiele ciekawych konkursów i niespodzianek. Natomiast dzień wcześniej, w sobotę, na rzeszowskim rynku odbędzie się koncert, na który zapraszamy wszystkich chętnych - dodał.

Nowy terminal ma prawie 14 tys. m kw., to czterokrotnie więcej niż stary obiekt. W przyszłości może być rozbudowywany o kolejne moduły. Budynek składa się z czterech kondygnacji, ma prawie 250 pomieszczeń. Będzie monitorowany przez ponad 250 kamer. Jego planowana przepustowość to ok. 700 pasażerów na godzinę.

Port w Jasionce podczas Euro2012 będzie pełnił rolę lotniska zapasowego.

Z Jasionki można polecieć m.in. do Frankfurtu-Hahn, Manchesteru, Szczecina, Londynu, Bristolu, Birmingham, East Midlands oraz do Dublina. Lotnisko obsługuje również codzienne połączenia z Warszawą oraz z Frankfurtem.

Pełny artykuł pod adresem: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120409/RZESZOW/120409612